مهمترین دلایل سردرد پس از خواب

به گزارش وبلاگ من، صدا و سیما/ اگر هر روز با سردرد از خواب بیدار می شوید، علت آن به نوع سردرد شما بستگی دارد.

مهمترین دلایل سردرد پس از خواب

بیش از 100 نوع سردرد وجود دارد و علل آن با توجه انوع آن فرق دارد. بعضی از این سردرد ها به دلایل خاص پزشکی از جمله ضربه، استفاده بیش از حد از دارو، اختلالات عروقی (سکته مغزی، آرتریت غول پیکر) و عفونت هایی مانند مننژیت، فشار خون بالا، سینوزیت و تومور ها مربوط می شوند.

بعضی از انواع سردرد ها با شرایط سلامتی زمینه ای دیگری مرتبط نیستند و در نتیجه تنش، میگرن، سردرد های خوشه ای و سردرد ناشی از محرک های سرماخوردگی مانند خوردن بستنی یا ورزش بروز پیدا می نمایند.

شایعترین سردرد ها چیست؟

سردرد تنشی شایع ترین نوع سردرد است و سرمنشأ 90 درصد از سردردهاست. این نوع سردرد شامل سردرد های خفیف تا میانه است که در دو طرف سر احساس می گردد. نوع درد آن ثابت تر از درد ضربان دار است و مانند فشار یا انقباض مداوم در قسمت فوقانی جمجمه، پشت سر یا بالای چشم احساس می گردد.

بیشتر افرادی که از میگرن رنج می برند می گویند این یک سردرد بسیار تپنده همراه با سردرد شدید، حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صداست.

سردرد های خوشه ای هم یکی از شدیدترین درد هایی است که بیمار از آن رنج می برد و هر بار از یک تا 3 هفته طول می کشد. طی این بیماری یک چشم دچار گرفتگی می گردد و معمولاً سوراخ بینی هم از همان طرف مسدود می گردد و بیمار ممکن است دچار تعریق صورت یا قرمزی چشم و تورم پلک گردد.

این درد تا سه ساعت طول می کشد و به طور منظم، معمولاً در همان ساعت از روز و اغلب در اوایل صبح رخ می دهد. علت آن تعیین نیست، اما نتیجه فعال شدن بیش از حد بخشی از مغز است که زمینه ماده خاکستری هیپوتالاموس است.

اگر هر روز با سردرد از خواب بیدار می شوید، ممکن است علت آن سردرد تنشی یا شاید میگرن باشد.

خواب بیش از حد (بیش از 8 ساعت) در خاتمه هفته، ترک کافئین، استفاده بیش از حد از پاراستامول یا ایبوپروفن، استفاده از مواد افزودنی غذایی (مانند مونو سدیم گلوتامات) برای افرادی که آلرژی دارند و مصرف بستنی و غذا های خیلی سرد از دیگر دلایل احتمالی بروز سردرد است.

منبع: همگردی

به "مهمترین دلایل سردرد پس از خواب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین دلایل سردرد پس از خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید