خواص درمانی زنجبیل

به گزارش وبلاگ من، گیاه زنجبیل (Zingiber officinale) از خانواده Zingiberaceae گیاه بومی آسیای جنوب شرقی است که بیش از 4000 سال است که به اسم چاشنی و افزودنی در مواد غذایی و بیشتر از 2500 سال است که برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار گرفته و از قرن 13میلادی مصرف گسترده ای در سراسر اروپا یافته است. اگر چه معمولاً از زنجبیل به اسم ریشه آن گیاه نام برده می گردد، ولی در اصل قسمت مورد استفاده این گیاه ساقه تورم یافته زیرزمینی آن است که ریزوم نام دارد.

خواص درمانی زنجبیل

خواص درمانی زنجبیل

نویسنده: رستا شرافت

تاریخچه

گیاه زنجبیل (Zingiber officinale) از خانواده Zingiberaceae گیاه بومی آسیای جنوب شرقی است که بیش از 4000 سال است که به اسم چاشنی و افزودنی در مواد غذایی و بیشتر از 2500 سال است که برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار گرفته و از قرن 13میلادی مصرف گسترده ای در سراسر اروپا یافته است. اگر چه معمولاً از زنجبیل به اسم ریشه آن گیاه نام برده می شود، ولی در اصل قسمت مورد استفاده این گیاه ساقه تورم یافته زیرزمینی آن است که ریزوم نام دارد.

زنجبیل در کشورهایی چون استرالیا، چین، مصر، بریتانیای کبیر، هندوستان، ژاپن و سوئیس کاربرد داشته و در ایالات متحده آمریکا به اسم یک مکمل رژیمی مصرف می شود.

خواص زنجبیل:

پیش از آنکه به ویژگی های زنجبیل اشاره نماییم، بهتر است یادآور شویم با وجود آنکه اداره غذا و داروی امریکا (FDA) زنجبیل را جزو مکمل های بی خطر معرفی می نماید، ولی از آنجا که تمامی مضرات یا مزایای این گیاه شناخته شده نیست در مصرف آن باید تعادل و دقت لازم رعایت شود و در صورت لزوم، مشاوره پزشکی انجام پذیرد.

زنجبیل و معده:

این گیاه می تواند در بهبود درد، سوء هاضمه، قولنج، اسپاسم و نفخ معده موثر باشد.

خاصیت ضد تهوع زنجبیل

از زنجبیل به اسم یک درمان گیاهی جهت پیشگیری و از بین بردن حالت تهوع ناشی از حرکت ماشین، کشتی و هواپیما و تهوع شیمی درمانی استفاده می شود.

زنجبیل و رقت خون:

تحقیقات اولیه بر روی حیوانات و در محیط آزمایشگاه نشان داده اند که زنجبیل مانع تجمع پلاکت ها شده و بنابراین می تواند در ممانعت از لخته شدن خون مؤثر باشد. به همین علت مصرف زنجبیل در افرادی که داروهای ضد انعقاد نظیروارفارین یا مشابه آن مصرف می کنند و بعلاوه در افرادی که دچار خونریزی هستند و یا استعداد خونریزی دارند، صلاح نمی باشد.

ضد درد و التهاب:

گزارش هایی مبنی بر تأثیر زنجبیل در کاهش دردهای عضلانی، آرتریت روماتویید، سردرد، دندان درد و میگرن وجود دارد.

زنجبیل و سرطان:

یافته های اولیه در خصوص حیوانات نشان داده اند زنجبیل ممکن است در طی شیمی درمانی با جلوگیری از رشد سلول های سرطانی در بهبود این بیماری مفید واقع شود. تست های آزمایشگاهی نشان داده اند عصاره زنجبیل موجب نابودی سلول های سرطانی تخمدان شده و بعلاوه مطالعه دیگری هم حکایت از توانایی زنجبیل در جلوگیری از پیشرفت سرطان کولون داشته است

اشکال مختلف زنجبیل:

این گیاه به اشکال مختلف پودر، کریستال، گیاه تازه، مکمل، نوشیدنی(مانند چای) قابل دسترس می باشد. توصیه می شود این اشکال به طور همزمان با یکدیگر مصرف نگردند.

تهیه چای زنجبیل:

برای تهیه چای زنجبیل بهتر است از گیاه تازه پوست کنده که به شکل ورقه های بسیار نازک درآمده استفاده شود و به آب جوش آمده اضافه گشته و بعد از 15 تا 20 دقیقه ماندن در حرارت ملایم و صاف نمودن آن میل شود. برای ایجاد طعم بهتر می توان به آن عسل و لیموترش هم اضافه کرد.

زنجبیل و فشار خون:

به نظر می رسد زنجبیل با بهبود و تحریک جریان خون و شل کردن عضلات اطراف رگ های خونی عبور جریان خون را سهولت می بخشد و این امر احتمالاً به کاهش فشار خون یاری می نماید.

شایان ذکر است برای تأیید اثرات زنجبیل بر بدن انسان و مقدار مصرف آن مطالعات بالینی بیشتری مورد احتیاج می باشد.

موارد منع مصرف زنجبیل:

ابتدا متذکر می شویم که مصرف این گیاه به اسم چاشنی و فرآورده غذایی دارای مزایا و بعلاوه عوارض جانبی کمتری در مقایسه با شکل مکمل آن است. اگر چه در شکل غذایی هم باید تعادل رعایت شود و در حالات خاص که در زیر به پاره ای از آنها اشاره می شود، حتماً با پزشک مشورت شود.

در افرادی که داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین و داروهایی از این قبیل مصرف می کنند.

افرادی که دچار خونریزی هستند و یا دارای استعداد خونریزی می باشند.

هنگام جراحی.

ابتلا به دیابت یا مصرف داروهای کنترل کننده قند خون.

داشتن مسائل قلبی و دریافت هر گونه داروی قلبی، فشارخون و چربی.

وجود سنگ های صفراوی و یا سیار بیماری های مربوط به کیسه صفرا.

مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک، ایندومتاسین، پیروکسیکام، ناپروکسن و سایر داروهایی از این گروه.

مصرف داروها یا مکمل های گیاهی، آنتی اکسیدان ها و غیره (بویژه انواعی که بر رقت خون تاثیر می گذارند.

آلرژی.

در دوران بارداری و شیردهی که تأثیر زنجبیل هنوز ناشناخته است.

احتیاط:

در مصرف گیاه زنجبیل باید اعتدال رعایت شود و در صورت وجود بیماری یا مصرف داروهایی که ممکن است با آن تداخل کنند، حتماً مشاوره پزشکی انجام پذیرد.

در ضمنً استفاده از زنجبیل نباید جایگزین مصرف داروهای تجویز شده به وسیله پزشک شود.

منبع: دنیای تغذیه شماره 110

منبع: راسخون

به "خواص درمانی زنجبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص درمانی زنجبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید