خبرنگاران جشنواره جایزه عارف، رخوت روزهای کرونایی را از تن موسیقی خارج می نماید

به گزارش وبلاگ من، قزوین - خبرنگاران- رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر قزوین گفت: جشنواره عظیم جایزه ملی عارف، رخوت و کسالت روزهای کرونایی را از تن موسیقی ایران خارج می نماید و نشاط و شادابی را به آن باز می گرداند.

خبرنگاران جشنواره جایزه عارف، رخوت روزهای کرونایی را از تن موسیقی خارج می نماید

مهدیه سادات قافله باشی روز آدینه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ من اضافه نمود: شیوع بیماری کرونا موجب شده است تا عرصه های مختلف زندگی مردم به خصوص حوزه های فرهنگی و هنری در رخوت و کسالتی عمیق فرو بروند که برای جلوگیری از این وضع فعالیت های بسیاری اجرا شده است.

وی گفت:موسیقی از جمله هنرهایی است که در ارتباط مستقیم با مردم و جامعه قرار گرفته است و با شیوع کرونا روزهای کسالت باری در این بخش ایجاد شد اما با برگزاری جشنواره موسیقی های سنتی عارف می توان امید و نشاطی دوباره را به موسیقی در سراسر کشور وارد کرد.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر قزوین اعلام نمود: جشنواره موسیقی عارف در کنار اینکه می تواند عارف این موسیقیدان برجسته کشور را به مردم بیشتر از قبل معرفی کند زادگاه و موطن او را نیز به یاد مردم می آورد.

وی اضافه نمود:البته اگرچه عارف قزوینی بوده و جایگاهی برجسته در بین مردم داشته است، اما آرامگاه او در شهر همدان واقع شده و به همین دلیل بسیاری از مردم کشور با سابقه و دیرینه موسیقیایی استان قزوین آشنا نیستند.

قافله باشی توضیح داد: بزرگان و فرهیختگان برجسته بسیاری در استان قزوین زیسته اند که تاثیر شگرفی در تقویت انواع مختلف ادبی، موسیقی و هنرهای دیگر دارند.

وی اضافه نمود: امروزه زمان آن رسیده است که با برگزاری جشنواره هایی برجسته نظیر جشنواره جایزه ملی عارف قزوینی هم به حمایت از موسیقیدانان برجسته بپردازیم و هم بتوانیم قزوین را به مردم کشور بیش از پیش معرفی کنیم.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر قزوین با اشاره به ضرورت احیای تصنیف، ادامه داد: این سبک موسیقی با کوشش های عارف قزوینی به یکی از مردمی ترین انواع موسیقی ها تبدیل شده اما با تغییراتی که در ذائقه فرهنگی مردم ایجاد شده است شاهد این هستیم که تصنیف به حمایت و احیا احتیاج دارد.

قافله باشی افزود: از این رو، مدیران فرهنگی قزوین در این زمینه با دقت نظر وارد میدان شده و با برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره های این چنینی قطعا خواهند توانست در حمایت از تصنیف سرایان و تصنیف سازان ایرانی نقش داشته باشند.

وی ادامه داد: خوشحالیم و خرسندیم که قزوین به عنوان زادگاه عارف قزوینی و مهد فرهنگ و تمدن در این حوزه توانسته است با قدرت وارد میدان گردد و قطعا برگزاری این جشنواره، انگیزه و دلگرمی مضاعفی را برای هنرمندان این عرصه ایجاد خواهد نمود.

ابوالقاسم عارف قزوینی متولد 1259 خورشیدی در قزوین شاعر، ترانه سرا، تصنیف ساز و موسیقی دان نامدار ایرانی بود که در مبارزه ملت ایران برای تحقق مشروطیت با استفاده از ترانه های سیاسی و اجتماعی خود نقش مهمی را در آگاهی و بیداری افکار عمومی ایفا کرد.

جشنواره جایزه ملی عارف با همکاری دفتر امور موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، انجمن موسیقی ایران، خانه موسیقی ایران، استانداری و شهرداری و سازمان برنامه و بودجه استان قزوین برگزار می گردد.

تاریخ سرانجام ثبت نام و ارسال آثار به این جشنواره، اول اسفندماه 1399 و زمان اختتامیه و اعلام نتایج 10 اسفند 1399 اعلام شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران جشنواره جایزه عارف، رخوت روزهای کرونایی را از تن موسیقی خارج می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جشنواره جایزه عارف، رخوت روزهای کرونایی را از تن موسیقی خارج می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید