درمان های موثر برای جای جوش های عمیق، از نظر متخصصین پوست

به گزارش وبلاگ من، پدید آمدن یک جوش کوچک بر روی صورت، به مقدار کافی می تواند ناراحت کننده باشند، اما لکه و فرو رفتگی ناشی از آن می تواند منجر به آسیب های اجتماعی، روحی- عاطفی و کاهش اعتماد به نفس، مخصوصا در افراد جوان گردد. متخصص پوست شما، چنین چیزی را بارها دیده است، کاملاً درک می نماید و شاید حتی خودش نیز آن را تجربه نموده باشد. او در کنار شما ایستاده، آماده یاری به پاکسازی پوست، به حداقل رساندن زخم ها، و بازگرداندن امید و اعتماد به نفس شما است. اما قبل از اینکه در خصوص زخم و جای جوش صحبت کنیم، بگذارید روشن کنیم که بین یک جای زخم واقعی و یک علامت موقتی بعد از آکنه تفاوت وجود دارد. علائمی که باید درباره آن نگران بود، این است که آیا جوش ها باعث فرورفتگی پوست صورت من شده اند، یا فقط تغییر رنگ داده اند؟

درمان های موثر برای جای جوش های عمیق، از نظر متخصصین پوست

صرف نظر از نوع پوست شما، بوجود آمدن یک جای عمیق بعد از آکنه، به وسیله بی نظمی در بافت سطح پوست تعیین می گردد. این نوع جوش ها، باعث تورفتگی پوست می شوند و علامتی را بر روی آن ایجاد می نمایند. اگر بعد از جوش زدن، پوست صاف باشد و هیچ تغییری در بافت ایجاد نگردد، احتمالاً جای زخمی ایجاد نشده است. فقط علامت صورتی یا تیره ای به نام فشار خون بعد از التهاب (PHI) است که به وسیله آکنه بوجود آمده است. این لکه ها موقتی و برگشت پذیر هستند و به تدریج با گذشت زمان از بین می فرایند (هرچند که ممکن است گاهی اوقات هفته ها تا ماه ها طول بکشد، به خصوص برای پوست های سبزه یا تیره رنگ). برای هر نوع پوستی، زدن کرم ضد آفتاب به طور مداوم بسیار مهم است، زیرا قرار گرفتن روزمره در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند علائم رنگی را طولانی تر نگه دارد (در پی یک محصول با طیف SPF 30+ باشید و نوع کرمی را انتخاب کنید که منافذ را مسدود نکند).

اگر زخم های عمیقی بر روی صورت خود دارید، باید گفت که آنها به خودی خود از بین نمی فرایند، و به طور معمول نمی توانند به طور کامل از بین بفرایند. اما خبر خوب این است که شما با زخم های کوچکی سر و کار دارید، روش های زیادی وجود دارند که می توانید به وسیله آن ها، پوست خود را ترمیم کنید.

کرم ها و ژل ها (موثر برای لکه و بعلاوه جای جوش)

همانطور که هر متخصص پوست نیز به شما خواهد گفت، کرم های بدون نسخه که به عنوان درمان جای جوش به بازار عرضه می شوند، به طور معمول مفید نیستند. این امر عمدتاً به این علت است که بیشتر کرم های جای جوش از مراکز تحقیقاتی قابل توجهی پشتیبانی نمی شوند.

بعلاوه، جای زخم های آکنه، تمایل به خارش دارند - نوعی زخم که برای درمان مشکل است. با توجه به چندین دهه مطالعه علمی، چه چیزی بهتر عمل می نماید: یک کرم یا ژل رتینوئید (مشتق شده از ویتامینA ، که به تدریج باعث کاهش جای زخم و فرورفتگی پوست می گردد، گردش سلول های پوستی را بهبود می دهد و باعث ساخت کلاژن و الاستین تازه می گردد) آنها می توانند به جلوگیری و درمان لکه های کوچک نیز یاری نمایند.

در پی آداپالن (به عنوان ژل Differin که بدون نسخه فروخته می گردد) یا ترتینوئین یا تازوراک (که پزشک می تواند تجویز کند) جستجو کنید. این داروها می توانند باعث خشکی، لایه برداری و تحریک پوست شوند، به همین علت فقط یک لایه نازک در هنگام خواب توصیه می گردد، و اغلب با یک مرطوب نماینده ساده برای آرام کردن پوست استفاده می گردد. استفاده از این موارد در شب به علت افزایش حساسیت پوست در برابر آفتاب و بی اثر شدن محصول در برابر نور خورشید است.

براساس یک مطالعه اخیر که 67 بیمار را به مدت 6 ماه مورد آنالیز قرار داده بود: ترکیب بنزوئیل پراکسید (یک آنتی بیوتیک موضعی) با آداپالن (یک رتینوئید خفیف) می تواند باعث کاهش چشمگیر جای زخم و لکه ها گردد. این ترکیب از داروها به عنوان ژل های تجویز شده با نام های Epiduo یا Epiduo Forte در دسترس هستند. یک نسخه خفیف تر می تواند در خانه با استفاده از OTC adaptalene (ژل (Differin همراه با کرم بنزوئیل پراکسید OTC تهیه گردد. متخصصین پوست توصیه می نمایند که این محصولات را در عصر یا شب اعمال کنید و در مصرف بنزوئیل پراکسید احتیاط کنید، زیرا خاصیت سفید نمایندگی پارچه را دارد و مصرف زیاد آن می تواند باعث سوزش و تحریک پوست گردد.

روش هایی برای زخم های عمیق (برای لکه های معمولی ضروری نیست)

از آنجایی که چندین روش وجود دارد که می تواند جای جوش را به حداقل برساند، منطقی است که از یک متخصص پوست مشورت بگیرید تا بتواند شما را راهنمایی کند. به هر حال، این چند روش درمانی که معرفی خواهیم کرد، در حال حاضر برترین روش های از بین بردن جای جوش های عمیق است.

  1. لیزر

بسته به نوع پوست و ظاهر هر زخم، متخصص پوست شما ممکن است لیزر درمانی را برای کاهش قرمزی، تتازه سطح پوست یا ارتقا فراوری کلاژن و الاستین تازه پیشنهاد دهد. گزینه ها عبارتند از: لیزر رنگینه ای پروفیلاکتیک (PDL)، لیزر پیکو ثانیه، لیزر فرکشن یا روشی تهاجمهی تر اما بسیار مؤثر به نام لیزر دی اکسید کربن.

  1. تزریق

تزریق های کوچک داروهای استروئیدی می تواند زخم های بزرگ و خارش دار را کوچک و صاف کند. ژل هایی به نام پُرنماینده را می توان مستقیماً به جای زخم ها تزریق کرد تا بطور موقت از فرو رفتگی آن کم کند. متخصص پوست شما ممکن است پلی متیل متاکریلات (بلافیل) یا پرنماینده اسید هیالورونیک (مانند Juvederm یا(Restylane را پیشنهاد کند، اگرچه این موارد برای چنین منظوری مورد تأیید FDA نیستند.

  1. روش های جراحی

پزشکان می توانند بیوپسی پانچ (جراحی برداشتن بعضی زخم ها با استفاده از یک ابزار کوچک)، درم ابریژن (برداشتن دقیق لایه بالایی پوست با استفاده از یک ابزار چرخشی، مکانیکی) یا سابسیژن (از بین بردن جای جوش ها با استفاده از راهنمایی سوزن در داخل پوست) را انجام دهند.

  1. میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ به وسیله ایجاد زخم های ریز با استفاده از سوزن های کوچک برای تقویت بهبود پوست، می تواند به تدریج زخم های آکنه را در طی یک سری درمان کاهش دهد. (توجه: ایده خوبی است که این روش را در مطب پزشک انجام دهید، زیرا ممکن است باعث عفونت و سایر عوارض جانبی گردد.) درمان های سبک میکرونیدلینگ و درمولر اجرا شده در خانه می توانند پوست را لایه برداری نموده و باعث بهبود پوست شوند، اما برای بهبود جای زخم های عمیق، این کار باید در مطب انجام گردد.

اگر شما هنوز هم با زخم یا جای جوش ها سر و کار دارید، پیشگیری بسیار مهم است، زیرا در صورت شکل گیری زخم های تازه، بهبود آن سخت است. اگر درمان های بدون نسخه کافی نبود، متخصص پوست می تواند یک روش درمانی را برای شما طراحی کند. و هنگامی که آکنه ظاهر می گردد، از دست زدن و کندن آن خودداری کنید، زیرا دستکاری پوست می تواند خطر بوجود آمدن زخم را افزایش دهد.

منبع: فوت و فن / blogs.webmd.com

به "درمان های موثر برای جای جوش های عمیق، از نظر متخصصین پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان های موثر برای جای جوش های عمیق، از نظر متخصصین پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید